Jdi na obsah Jdi na menu
 


Škola v přírodě - závěr

6. 7. 2018

Máme za sebou i čtvrtý den, který se nesl v duchu další lidské vlastnosti, která je pro život člověka velmi důležitá. Byla to VYTRVALOST.

     Hned ráno, po snídani, jsme se společně vydali na dlouhou výpravu lesem ke studánce ZAVADILKA. Dětem jsme celou cestu označily barevnými fáborky a na stromy jsme umístily nejrůznější úkoly. Jednotlivé týmy měly za úkol projít co nejrychleji trasou a společně splnit všechny úkoly. Musely zastřelit lukem zajíce, na nosítkách přenést zraněného, uplést copánek z trávy, změřit obvod stromu, provést frotáž kůry stromu a společně oběhnout s „kládou“ vyznačenou cestu mezi stromy. Během této expedice musely být děti všímavé a pečlivě si zapisovat písmena na stromech, ze kterých pak složily slovo – „OBJEVITEL“. Cesta to byla dlouhá a náročná, ale vaše děti byly nabité energií, nadšením a touhou po vítězství, a všechny úkoly splnily na jedničku. U studánky jsme se občerstvili a na zpáteční cestu jsme se již vydali společně. Pro pobavení jsme hráli hru KOLÍČEK.

     Odpoledne jsme si zahráli hru „TAJNÉ ŠIFRY“, při které měli hlavní úlohu naši nejmenší předškoláčci. Nosili starším informace, a ti pomocí šifrované abecedy skládali slovo – „KOUMES“. Někteří úkol hravě vyřešili, jiní se nad ním velmi zapotili.

     Čekal nás táborák a opékání špekáčků. Každý tým si proto připravil krátkou scénku, představení pro pobavení všech. Při dojídání posledních špekáčků děti čekalo veliké překvapení. Někteří dokonce zůstali stát s otevřenou pusou. Přijel nás navštívit STRÝČEK KOUMES!!!! Byl opravdový! Měl šedivé vlasy, brýle a bílý plášť. Děti pozdravil a ptal se jich, jaké pokusy si během roku vyzkoušely a co objevily. Děti měly na strýčka Koumese nejrůznější dotazy. Společně jsme si šli vyrobit tzv. ELIXÍR MLÁDÍ. Při jeho výrobě strýček Koumes dětem pomáhal, kontroloval je a povzbuzoval. Řekl jim, že musí pracovat společně jako tým, musí při práci přemýšlet, nesmí jim chybět odvaha a hlavně musí vytrvat, i kdyby se jim práce nedařila a něco se nepovedlo. Chtěl dětem připomenout ty správné lidské vlastnosti, které musí mít každý experimentátor - CHYTROST, KAMARÁDSTVÍ, ODVAHU a VYTRVALOST, a pokud se budou jeho radami řídit, budou mít mysl stále mladou jako on.

     Přestože bodově v celkové soutěži vyhráli světle modří, jsem přesvědčená, že vyhráli všichni. A pokud něco z toho, co jsme na škole v přírodě zažili v těch dětech zůstane, vyhráli jsme i my.

     Děkuji všem, kteří se jakýmkoliv způsobem podíleli na zpříjemnění školy v přírodě.